dobry projekt domu

Projektujemy dom – 5 cech, które powinien posiadać dobry projekt

Choć kuriozalnym wydaje się sprowadzanie projektowania domów do wymienienia pięciu warunków, jakie musi spełniać dobry projekt. Istnieją pewne uniwersalne cechy, którymi warto się kierować. Przygotowaliśmy dla Was pięć takich cech, wierząc, że są one wyznacznikami dobrego projektu nowoczesnego domu.

1. Otwarta strefa dzienna

Zamiast klasycznego odgradzania każdego pomieszczenia ścianami dziś preferuje się otwieranie przestrzeni, które, po pierwsze – optycznie ją powiększają, i po drugie – mają na celu zacieśnianie więzów między członkami rodziny zamieszkującymi dom. W tym przypadku należy jednak pamiętać o umiarze. Zbyt frywolne podejście do tematu otwierania przestrzeni nie jest wskazane, gdyż każdy dom powinien zawierać wydzielone zakątki, które – w zależności od przydzielonych im funkcjonalności – będą stwarzać odpowiednie warunki do wypoczynku, pracy, spożywania posiłków czy przyjmowania gości.

2. Wkomponowanie w działkę

Na nic zda się nam projekt „nie współgrający” z działką, na której ma zostać postawiony dom. Dlatego tak istotne jest umiejętne wykorzystanie przestrzeni działki – wykorzystanie jej atutów i dostosowanie się do mankamentów, jakie posiada. Należy też pamiętać, iż wpływ na ostateczny kształt budynku wpływają również takie kwestie, jak np. miejscowy plan zagospodarowania terenu.

3. Układ funkcjonalny

Nie każdy duży dom jest funkcjonalny, jednocześnie nie każdy mały dom musi być niefunkcjonalny. Wszystko zależy od właściwego przygotowania projektu pod kątem funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń i rozwiązań. W tym przypadku bardzo istotna jest współpraca projektanta z Klientem, zdefiniowanie potrzeb i wymagań domowników, ich stylu życia czy wieku poszczególnych członków rodziny i ich wzajemnych relacji.

4. Energooszczędność, koszty eksploatacji, zdrowie

Odpowiednio dobrane technologie wespół z wysokiej jakości materiałami wykorzystanymi do ich wdrożenia mają olbrzymi wpływ na późniejsze koszty eksploatacji budynku, ale też na zdrowie zamieszkujących go domowników oraz środowisko.

5. Zaplecze gospodarcze

Dobry projekt powinien uwzględnić rozmieszczenie i funkcjonalność pomieszczeń gospodarczych, takich jak: spiżarnia, pralnia czy schowek na narzędzia ogrodnicze. Takie „zakulisowe” przestrzenie odgrywają bardzo istotną rolę, zdejmując z pomieszczeń bardziej eksponowanych sporo „ciężaru” funkcjonalnego (na przykład posiadanie pralni niweluje konieczność umieszczenia w łazience pralki, suszarki na pranie czy kosza na bieliznę).

https://wynajem-wozkow-widlowych.pl/

o autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje o Cookies

Dla Państwa wygody niniejsza witryna korzysta z plików cookies i podobnych technologii m.in. po to, by dostosować serwis do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych.

Komentarze

  Kategorie

  Kalendarz publikacji

  październik 2021
  P W Ś C P S N
  « Maj    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031