Podgrzewanie wody w otwartym basenie. Droga zabawka?

Otwarte baseny coraz częściej ubogacają przestrzeń przydomowych ogródków w naszym kraju. Niemniej jednak niezmiennie kojarzone są z luksusem, między innymi z powodu wysokich kosztów ich utrzymania.

Kosztów, w których zawierają się opłaty spowodowane koniecznością podgrzewania wody. No właśnie… jak podgrzać wodę w basenie i czy można to zrobić stosunkowo niedrogo?

Nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie faktu, iż otwarte baseny długo nie mogły zdobyć uznania wśród Polaków. I nie jest to bynajmniej spowodowane wysokimi kosztami eksploatacji, po prostu żyjemy w takim, a nie innym klimacie, który z tego typu „luksusów” pozwala nam korzystać średnio 20 do 40 dni w roku. Tyle tylko, że basen posiadający system ogrzewania pozwala na znaczące wydłużenie tego czasu.

Basenowe wymienniki ciepła

Podłączone do pieców centralnego ogrzewania (dowolnie opalanych), działają niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych (mogą być stosowane w szerokich zakresach temperatur).

Wymienniki ciepła charakteryzują się wysoką wydajnością przepływu wody między piecem a zbiornikiem wody.

Podgrzewacze wody basenowej

Najczęściej zasilane energią elektryczną, sterowane wedle potrzeb – zdalnie lub automatycznie. Najlepiej sprawdzają się w przypadku basenów o małej objętości, przede wszystkim wówczas, gdy z basenu korzystamy nieregularnie. Podgrzewacze charakteryzują się zadowalającą efektywnością, tu jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż wszystko to odbywa się przy stosunkowo dużym poborze energii elektrycznej. Poza tym systemy oparte na elektrycznych podgrzewaczach bywają awaryjne, stąd stosuje się je najczęściej wyłącznie w sytuacji, gdy nie mamy możliwości skorzystania z innych metod podgrzewania wody w basenie.

basen_w_ogrodzie

Pompy ciepła do basenów

Z wyglądu do złudzenia przypominają klimatyzatory. I na podobnej zasadzie działają, tyle że odwrotnie. Pobierają ciepło z powietrza i „przenoszą” je do basenowej wody. Urządzenie to posiada szereg zalet, najważniejsze z nich to: wysoka wydajność przy jednoczesnym niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną (zwłaszcza w stosunku do elektrycznych podgrzewaczy wody), niewielkość urządzenia i łatwość jego instalacji. Pompy ciepła to doskonałe rozwiązanie dla tych, którym nie są obojętne kwestie dotyczące ekologii.

Systemy wykorzystujące kolektory słoneczne

Oczywistością będzie tu stwierdzenie, że pobierana w ten sposób energia nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Urządzenia takie charakteryzują się niezwykle prostym schematem funkcjonowania. Woda z basenu transportowana jest do kolektorów, gdzie ulega podgrzaniu, by w dalszej kolejności „zatoczyć koło” i wrócić do zbiornika. Czy w pochmurne dni urządzenie jest bezużyteczne?

Nie, ponieważ kolektory słoneczne wykorzystują energię z promieni słonecznych niewidocznych dla ludzkiego oka. Ogromnym atutem kolektorów jest fakt, iż cała inwestycja związana z ich wykorzystaniem zwraca się już po kilku latach. Ponadto instalacji takich nie trzeba demontować na czas zimy.

Zdjęcie: PixaBay

o autorze

Podobne artykuły

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje o Cookies

Dla Państwa wygody niniejsza witryna korzysta z plików cookies i podobnych technologii m.in. po to, by dostosować serwis do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych.

Komentarze

  Kategorie

  Kalendarz publikacji

  Maj 2021
  P W Ś C P S N
  « Mar    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31