Najsłynniejsze windy świata: AquaDom w Berlinie

Cykl tekstów „Najsłynniejsze windy świata” został przygotowany po to, abyście mogli poznać nietypowe pod wieloma względami windy, które z jednej strony spełniają swoje funkcje techniczne (transportują z poziomu A do poziomu B), z drugiej – zachwycają swoją osobliwością i rozmachem. W dzisiejszym wpisie chcemy zaprezentować Wam windę, która jest jednocześnie największym na świecie cylindrycznym akwarium z wodą morską. Panie i Panowie, oto znajdujący się w Berlinie – AquaDom.

Jak ryba w wodzie

Jeżeli w bliższej lub dalszej przyszłości będziecie mieć okazję odwiedzenia stolicy naszych zachodnich sąsiadów, koniecznie powinniście wybrać się do berlińskiego kompleksu konferencyjno-hotelowego DomAquarée. Znajduje się tam niezwykle ciekawa turystyczna atrakcja – piętrowa winda AquaDom, z wnętrza której można doświadczyć niesamowitego widoku i poczuć się – dosłownie – jak ryba w wodzie.

Winda, która przenosi nas w inny świat

Wchodząc do hotelu Radisson Blu, znajdującego się w centrum Berlina (obok katedry), oczom naszym winien ukazać się czerwony dywan. Prowadzi on do lobby, na środku którego znajduje się akwarium. Brzmi to dość pospolicie, dopóki nie nadmieni się, że akwarium to liczy sobie szesnaście metrów wysokości, a jego pojemność wynosi około jednego miliona litrów (sic!). W wodach AquaDom pływa około tysiąc pięćset ryb z blisko stu gatunków (większość stanowią rzadkie okazy tropikalne).

Już sam widok z zewnątrz na AquaDom może budzić zachwyt. Ale projektanci tego efektownego akwarium dali możliwość spotęgowania wrażeń. Wszystko dzięki zainstalowanej wewnątrz jednokondygnacyjnej windzie. Po zakupieniu biletu i wejściu do windy, możemy przenieść się w inny, podwodny świat.

Olbrzymi budżet na budowę, płetwonurkowie dbający o czystość wody

Stworzenie AquaDom pochłonęło prawie 13 milionów euro. I trudno się dziwić, skoro do samej budowy cylindra wykorzystano aż 150 ton żywicy akrylowej. Obiekt został oddany do użytku pod koniec 2003 roku. Od tego czasu o czystość blisko jednego miliona litrów wody nieustannie dba zespół trzech-czterech zatrudnionych płetwonurków.

Wrażenia, za które trzeba zapłacić

Bilety do windy w AquaDom są dość drogie, ceny wahają się od ok. 12 do 16 euro (w zależności od wieku odwiedzającego i ewentualnych ulg, dzieci do lat trzech mają darmowy wstęp). Ale można ograniczyć się jedynie do obejrzenia windy i akwarium z zewnątrz, co nie będzie nas kosztować nic. Obiekt otwarty jest codziennie, w godzinach od 10:00 do 19:00.

windy-towarowe.pl

o autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje o Cookies

Dla Państwa wygody niniejsza witryna korzysta z plików cookies i podobnych technologii m.in. po to, by dostosować serwis do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych.

Komentarze

  Kategorie

  Kalendarz publikacji

  październik 2021
  P W Ś C P S N
  « Maj    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031