Mieszkanie Plus następcą Mieszkania dla Młodych?

Choć program Mieszkanie dla Młodych wciąż funkcjonuje i funkcjonować będzie do końca 2018 roku, rząd Prawa i Sprawiedliwości już przygotował jego następcę.

Choć następca w tym przypadku to zbyt duże słowo, ponieważ Mieszkanie Plus skierowane jest do innego targetu i opiera się na innych – w stosunku do poprzedniego programu – założeniach.

Różnice w programach

Zasadnicza różnica dzieląca jeden program od drugiego jest taka, że MdM przeznaczony był dla osób decydujących się na zakup mieszkania, natomiast Mieszkanie Plus ma wyjść naprzeciw tym, którzy nie chcą nakładać na siebie wieloletniego zobowiązania w postaci kredytu i bardziej niż zakup interesuje ich wynajem niedrogiego lokalu mieszkalnego.

Na oficjalnej stronie internetowej programu widnieje cytat premier Beaty Szydło, która mówi:

Ten program jest pierwszym tego typu kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków. Czynsz wynajmu takiego mieszkania będzie od 10-20 zł za metr kwadratowy. Ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności.

Sens całego programu wydaje się jasny, z wyjątkiem ostatniego stania i enigmatycznego „dojścia do własności”. Co konkretnie się za tym kryje, tego póki co nie wiadomo.

mieszkanie_plus

Ograniczenia w programie Mieszkanie Plus

Warto wspomnieć, że w odróżnieniu od MdM, Mieszkanie Plus usuwa ograniczenie wieku, kryjące się pod frazą „dla młodych”. W założeniu M+ przeznaczone jest dla każdego mieszkańca interesującego się wynajmem czterech kątów na atrakcyjnych warunkach, niezależnie od jego wieku.

Żeby jednak nie było zbyt idealnie, trzeba nadmienić, iż usunięcie jednego kryterium automatycznie wprowadza inne. W tym przypadku – kryterium dochodu. Osoby osiągające mniejsze dochody mogą liczyć na pierwszeństwo w kolejce do rozpatrywania wniosków.

Kto jeszcze może liczyć na wcześniejsze rozpatrzenie wniosku dotyczącego programu Mieszkanie Plus? Jak nie trudno się domyślić – rodziny wielodzietne.

Co z wkładem Państwa? – zapyta ktoś. W przypadku MdM wsparcie Państwa polegało – ni mniej, ni więcej – na dofinansowywaniach do zakupu mieszkań. Co w przypadku M+? Otóż, rolą organów Państwowych ma być przede wszystkim tworzenie lokalów mieszkalnych. Ich budowa docelowo ma nie wykraczać poza 3000 zł za mkw., a to za sprawą tego, że mieszkania takie powstawać będą na gruntach należących do Skarbu Państwa. Posłowie PiS widzą w takim rozwiązaniu długoterminową inwestycję, ponieważ zaoszczędzone przez Polaków pieniądze na lokum mają być motorem napędowym gospodarki.

Jak długo poczekamy na Mieszkanie Plus?

Kiedy M+ wejdzie w życie? Według zapowiedzi rządu i przy założeniu wersji optymistycznej, pierwsze budynki przeznaczone na realizację tego projektu mają być gotowe już w 2018 roku. Czy to późno, czy nie późno, trudno stwierdzić, niemniej jednak ważną informację stanowi fakt, iż M+ przygotowywane jest jako program co najmniej kilkunastoletni. A to odróżnia go zdecydowanie od poprzedników w postaci „Mieszkania na swoim” i „Mieszkania dla Młodych”, których funkcjonowanie można określić mianem krótkoterminowego. W przypadku M+ mówi się o okresie od 10 do nawet 15 lat.

Zdjęcie: PixaBay

o autorze

Podobne artykuły

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje o Cookies

Dla Państwa wygody niniejsza witryna korzysta z plików cookies i podobnych technologii m.in. po to, by dostosować serwis do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych.

Komentarze

  Kategorie

  Kalendarz publikacji

  październik 2021
  P W Ś C P S N
  « Maj    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031