Mieszkanie Minus, czyli o tym, komu rządowy program może się nie spodobać

Sporo szumu medialnego wywołuje Mieszkanie Plus – program rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Program przewiduje powstanie tanich lokali mieszkalnych przeznaczonych pod wynajem określonej grupie obywateli (o szczegółach programu pisaliśmy tutaj). W niniejszym wpisie postanowiliśmy przyjrzeć się tym podmiotom, którym perspektywa wejścia w życie M+ bynajmniej nie przywołuje uśmiechu na usta.

Pierwsze lokale za trzy lata

Według słów ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku mniej więcej w połowie 2019 roku. Sam program, wpisujący się w socjalną politykę rządu, opiera się na trzech filarach: wspieraniu budownictwa społecznego, tanich lokalach mieszkalnych powstających na gruntach należących do Skarbu Państwa oraz wspieraniu oszczędzania na cele mieszkaniowe (Indywidualne Konta Mieszkaniowe) (źródło: mieszkanieplus.com).

Póki co rząd wstrzymuje się od podawania jakichkolwiek – szacunkowych choćby – liczb dotyczących tego, ile mieszkań ma zostać wybudowanych, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że tanich lokali pod wynajem będzie znacznie więcej niż dzisiaj.

Kto na tym wszystkim straci?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, choćby dlatego, że nie sposób przewidzieć na jaką skalę ostatecznie zakrojony będzie program Mieszkania Plus. Jeśli skala przedsięwzięcia będzie niewielka, to i niewielki będzie jej wpływ chociażby na rynek mieszkaniowy. Z drugiej strony jednak może się okazać, że program ma rzeczywiście znacząco wpłynąć na niwelowanie deficytu mieszkań w Polsce, szacowanego dziś na ok. 2 mln lokali. Wówczas na rynku najmu i w ogóle – na rynku mieszkaniowym może dojść do poruszenia.

Kto na tym poruszeniu może być stratny? Między innymi ci, którzy przychodami z wynajmu lokali mieszkalnych spłacają zaciągnięte kredyty. Eksperci zwracają tu uwagę na przykład na te konkretne osoby, które nabywały swoje mieszkania w latach 2006-2008, kiedy ceny nieruchomości były relatywnie największe. Dla takich osób mieszkania z programu M+ mogą stanowić konkurencję nie do przebicia, tym bardziej, że posłowie PiS zapowiadają, iż miesięczna cena za metr kwadratowy w lokalach objętych programach ma nie przekraczać 20 złotych.

mieszkania_dla_młodych

Cios dla deweloperów i właścicieli mieszkań?

Tu również trudno o jednoznaczne odpowiedzi. Niemniej jednak ewentualny „wysyp” tanich mieszkań na wynajem może skutkować mniejszym bądź większym spadkiem cen mieszkań przeznaczonych na sprzedaż. Z jednej strony potencjalny nabywca może mieć okazję zakupu wymarzonego M po atrakcyjnej cenie, z drugiej zaś deweloperzy i właściciele mieszkań muszą liczyć się z perspektywą sprzedaży posiadanych mieszkań po cenach odbiegających od oczekiwań. Część z nich może generować straty, jeśli wziąć pod uwagę środki przeznaczone na budowę/zakup mieszkania, a cenę sprzedaży i odsprzedaży.

Tanie mieszkania wcale nie takie tanie?

Taki paradoks może być generowany przez fakt, iż Skarb Państwa nie dysponuje w centrach miast zbyt wieloma gruntami, na których mogłyby powstać mieszkania przeznaczone na M+. Tym samym należy się spodziewać, że większość nieruchomości budowanych będzie na obrzeżach. Co się z tym wiąże? Przede wszystkim konieczność dojazdu do placówek użyteczności publicznej zlokalizowanych w centrach miast. A to, jak nie trudno się domyślić, generuje dodatkowe koszty, niezależnie od tego, czy objęte programem rodziny preferują poruszanie się samochodem czy komunikacją miejską, która skądinąd może być trudno dostępna na terenach przedmieść.

Zdjęcie: PixayBay

o autorze

Podobne artykuły

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje o Cookies

Dla Państwa wygody niniejsza witryna korzysta z plików cookies i podobnych technologii m.in. po to, by dostosować serwis do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych.

Komentarze

  Kategorie

  Kalendarz publikacji

  październik 2021
  P W Ś C P S N
  « Maj    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031