Jaki rodzaj kosiarki będzie najlepszym wyborem?

Wybór kosiarek na rynku jest tak ogromny, że dla kogoś, kto z tematem dotąd się nie zetknął, może od tego nadmiaru może rozboleć głowa.

No bo niby dlaczego spalinowa jest lepsza od elektrycznej? Jak w praktyce sprawuje się automat? Może wcale nie potrzebuję kosiarki, może do mojego ogródka wystarczy podkaszarka?

Kosiarka vs podkaszarka, czyli dopasuj sprzęt do potrzeb

Taka sytuacja: do skoszenia masz trawnik rosnący na nierównej powierzchni, niewielkiej, upstrzonej drzewkami, krzewami, jakimś skalniakiem. Innymi słowy – mnóstwo manewrowania na małej przestrzeni. Czy w takim przypadku potrzebna będzie Ci kosiarka?

Nie sądzę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie znacznie tańsza i mniej złożona w eksploatacji podkaszarka.

Urządzenia te dostępne są w modelach zarówno z silnikiem spalinowym, jak i elektrycznym. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie tradycyjna kosiarka zawodzi, a więc na wszelakich nierównościach, miejscach, gdzie manewrowanie wymaga sporo wysiłku, na wąskich pasach trawnika otoczonych rabatami itp.

Jeśli kosiarka, to jaka?

Tutaj trudno znaleźć jedyną właściwą odpowiedź, bowiem każdy rodzaj kosiarek ma swoje wady i zalety. Poniżej postaramy się je możliwie jak najtreściwiej wymienić.

kosiarka_ogród

Kosiarki ręczne

Są tanie, ciche, nie wymagają ani paliwa, ani dostępu do energii elektrycznej. Jedyne czego potrzebują, to… krzepy tego, który kosiarkę obsługuje. Fakt ten automatycznie eliminuje kosiarki ręczne z koszenia na nierównych powierzchniach i trawnikach zaniedbanych z wysoką trawą. Stąd przykrą koniecznością jest regularne koszenie.

Warto nadmienić, że ten typ kosiarek stanowi znakomite rozwiązanie w przypadku, gdy mamy małą powierzchnię do skoszenia, a nie chcemy inwestować w kosiarki z napędem elektrycznym lub spalinowym.

Kosiarki z silnikiem elektrycznym

Droższe od ręcznych, ale i tańsze od tych z napędem spalinowym. Są ciche i efektywne, niemniej jednak posiadają jeden ogromny minus – mianowicie konieczność dostępu do energii elektrycznej i wiążący się z tym faktem problem kabla. Kabla, który plącze się między przeszkodami i nierzadko utrudnia płynne koszenie.

A trzeba również pamiętać, że im dłuższy kabel, tym mniejsze napięcie, stąd zaleca się stosowanie ich do czterdziestu metrów od źródła zasilania. Gdzie najlepiej się sprawdzą? Na niewielkich przestrzeniach, w małych i średnich ogródkach.

Kosiarki z silnikiem spalinowym

Przeznaczone do znacznie większych przestrzeni aniżeli poprzedniczki. Świetnie radzą sobie z wysoką i mokrą trawą, no i co niezwykle istotne – nie posiada kabla, a więc manewrowanie między przeszkodami nie stanowi żadnej trudności. Wady? Na pewno cena, ale też dość uciążliwa konserwacja zakładająca regularną wymianę filtrów i oleju.

Kosiarki automatyczne

Na koniec wciąż młody patent, jakim są automatyczne roboty do koszenia trawników. Mimo wysokich cen, automaty wyłączają z procesu koszenia… operatora, co jest ich największym atutem. Ponadto są niezwykle ciche, dzięki czemu mogą z powodzeniem pracować także w nocy.

Zdjęcie: PixaBay

o autorze

Podobne artykuły

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje o Cookies

Dla Państwa wygody niniejsza witryna korzysta z plików cookies i podobnych technologii m.in. po to, by dostosować serwis do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych.

Komentarze

  Kategorie

  Kalendarz publikacji

  październik 2021
  P W Ś C P S N
  « Maj    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031