Od Science Fiction do rzeczywistości – domy sterowane smartfonami (część 2)

Przedstawiamy kolejne przykłady zastosowań technologicznych, składających się na tzw. „inteligentny dom”.

W poprzednim wpisie rozpoczęliśmy temat domów sterowanych smartfonem, w tym będziemy go kontynuować.

Gaś i zapalaj światło za pomocą smartfona

Opcja nie tylko dla leniwców. Do jej zastosowania idealny będzie system opracowany przez Phillipsa – Hue. Dzięki niemu możliwe jest zapalanie i gaszenie światła w dowolnym pomieszczeniu w domu. A wszystko to z ekranu Twojego smartfona. Istnieją również inteligentne gniazdka elektryczne, włączane bądź wyłączane dzięki aplikacji przeznaczonej na system Android.

Wyposaż w gadżety swoje… drzwi

Zamki otwierane smartfonem? Tak, to możliwe, między innymi dzięki Lokitronowi, urządzeniu instalowanemu po wewnętrznej stronie drzwi, wyposażonemu w moduł Wi-Fi oraz Bluetooth. Z kolei dzięki urządzeniu Smart Lock macie możliwość oddania dostępu do Waszych drzwi innym osobom, tak jakbyście oddawali im zapasowe klucze!

Innym wartym wymienienia „drzwiowym” gadżetem jest DoorBoot, łączący w sobie funkcje „mobilnego dzwonka”, który powiadomi Was o tym, że ktoś znajduje się przed drzwiami Waszego domu, nawet jeśli jesteście oddaleni o setki kilometrów, oraz wideodomofonu, dzięki któremu dowiecie się, kto konkretnie usiłował Was odwiedzić.

dom_smartfony

Pielęgnuj trawnik, nie ruszając się z fotela

Zautomatyzowane kosiarki to coraz częstszy widok na posesjach w całej Polsce. Choć ich ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych wzwyż, pokusa automatycznego koszenia trawnika dla wielu jest na tyle kusząca, że kilka tysiaków w tę czy w tę nie ma znaczenia. Kosiarki automatyczne są dokładne, ciche, no i najważniejsze – nie wymagają obsługi człowieka!

Wszystko pięknie, ale co z bezpieczeństwem?

No właśnie, czy to aby bezpieczne, oddać dom pod opiekę technologicznych nowinek, które, jak wiemy, bywają zawodne? Co jeśli ktoś zdoła złamać takiego Smart Locka i dostać się do wnętrza domu bądź mieszkania? Czy nowoczesność zawsze łączy się z bezpieczeństwem?

Trzeba wiedzieć, że dane z urządzeń mogą zostać przechwycone, na przykład przez złodziei, którzy dzięki nim będą mogli ustalić najlepszy moment do dokonania kradzieży. Ważna jest również świadomość tego, że złodzieje nie kradną już dzisiaj wyłącznie mienia, ale też same dane. Skoro inteligentna lodówka ma możliwość robienia zakupów przez internet, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiada również dostęp do rachunku bankowego, ponieważ za zakupy trzeba przecież jakoś zapłacić. A skoro posiada odpowiednie dane, to znaczy, że dane te można (lub będzie można w przyszłości) wykraść.

Prawda jest taka, że wraz z postępem technologii opierających się na wykorzystaniu sieci rozwijać się będą również metody kradzieży internetowych. Ryzyko zatem nie zniknie całkowicie nigdy, nawet przy najlepszych zabezpieczeniach. Może zatem warto zatem – przynajmniej w przypadku niektórych rozwiązań – oddać hołd standardowemu zamkowi na klucz, ręcznemu uchylaniu i zamykaniu okien itp.

Zdjęcie: PixaBay

o autorze

Podobne artykuły

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje o Cookies

Dla Państwa wygody niniejsza witryna korzysta z plików cookies i podobnych technologii m.in. po to, by dostosować serwis do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych.

Komentarze

  Kategorie

  Kalendarz publikacji

  Maj 2021
  P W Ś C P S N
  « Mar    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31