Dom albo mieszkanie – oto jest dylemat

Jeszcze do niedawna, gdy ktoś stawał przed tego typu wyborem, przy argumentach za kupnem mieszkania mógł dopisać „niższa cena”.

Dziś trochę się w tym temacie zmieniło, ponieważ wybudowanie domu często jest porównywalne finansowo do zakupu mieszkania gdzieś w centrum miasta. Co zatem wybrać? Dom? A może mieszkanie? Oto jest pytanie!

Nie spodziewajcie się, że w niniejszym wpisie otrzymacie na nie odpowiedź, o nie. Na tej płaszczyźnie, jak i na wielu innych, nie ma jednoznacznych odpowiedzi. To, co dla jednego będzie zaletą (na przykład w przypadku mieszkań), ktoś inny może uważać za wadę. Pamiętajcie, decyzja o tym, czy zdecydować się na mieszkanie czy na rozpoczęcie budowy domu ostatecznie i tak należy do Was.

Wybierz tak, by mieszkało Ci się jak najlepiej

Załóżmy, że stoisz przed wyborem. Dom na peryferiach miasta lub w ogóle poza jego granicami albo mieszkanko gdzieś w centrum. Wybierając wariant pierwszy, musisz liczyć się z faktem uwzględnienia w budżecie domowym środków na dojazd do centrum. Z drugiej strony na peryferiach miasta możesz liczyć na ciszę, której raczej nie uświadczysz w głośnym, tętniącym życiem centrum.

dom_mieszkanie

Kieruj się priorytetami

Grunt to ustalić priorytety. Jeżeli przedkładasz łatwy i szybki dostęp do placówek użyteczności publicznej, prowadzisz dynamiczny tryb życia, w którym własne lokum służy Ci przede wszystkim jako sypialnia, zastanów się nad mieszkaniem. Mimo wszystko skłaniasz się ku domowi? Nie zapomnij o wszystkich obowiązkach, jakie generuje jego posiadanie. Mamy tu na myśli chociażby (uciążliwe dla niektórych) koszenie trawnika, dbanie o ogródek itp. Warto również pamiętać o obowiązkach wiążących się z dodatkowymi nakładami finansowymi, na przykład ogrzanie domu.

Z drugiej strony… w przypadku domu nikt nie będzie Ci dyktować tego, jak możesz, a jak nie możesz go urządzić. W końcu, jak to było z Pawłem i Gawłem – wolnoć Tomku w swoim domku!

Za utrzymanie mieszkania również trzeba płacić

I to nierzadko – słono. Począwszy od czynszu trafiającego do Spółdzielni lub Wspólnoty Mieszkaniowej, przez opłaty za wodę, odprowadzenie ścieków, wywóz śmieci, ogrzewanie (kłopotliwe szczególnie, jeśli istnieje konieczność ogrzewania gazem), skończywszy na gazie, opłatach za energię elektryczną itd. Niemniej jednak warto pamiętać, że w przypadku ewentualnych remontów lub napraw, w przypadku mieszkań koszty takowych pokrywane są najczęściej z funduszu remontowego. Jeśli jesteśmy posiadaczami domu, fundusz remontowy… musimy wygospodarować z własnych pieniędzy.

Jeśli by zsumować wszystkie koszty utrzymania po jednej i po drugiej stronie, mogłoby się okazać, że są one względem siebie zbliżone.

Raz jeszcze zapamiętaj – wybór należy do Ciebie

Indywidualne podejście do sprawy – to klucz do sukcesu, którym będzie przyjemne użytkowanie z lokalu mieszkalnego, jakikolwiek by on nie był.

Dlaczego zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przygotuj sobie wszystkie subiektywne „za” i „przeciw” dotyczące zarówno mieszkania, jak i domu.

Zdjęcie: PixaBay

o autorze

Podobne artykuły

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje o Cookies

Dla Państwa wygody niniejsza witryna korzysta z plików cookies i podobnych technologii m.in. po to, by dostosować serwis do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych.

Komentarze

  Kategorie

  Kalendarz publikacji

  październik 2021
  P W Ś C P S N
  « Maj    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031