
Projektujemy dom – 5 cech, które powinien posiadać dobry projekt
— 29 czerwca 2018Choć kuriozalnym wydaje się sprowadzanie projektowania domów do wymienienia pięciu warunków, jakie musi spełniać dobry projekt. Istnieją pewne uniwersalne cechy, którymi warto się kierować. Przygotowaliśmy dla Was pięć takich cech, wierząc, że są one wyznacznikami dobrego projektu nowoczesnego domu.
1. Otwarta strefa dzienna
Zamiast klasycznego odgradzania każdego pomieszczenia ścianami dziś preferuje się otwieranie przestrzeni, które, po pierwsze – optycznie ją powiększają, i po drugie – mają na celu zacieśnianie więzów między członkami rodziny zamieszkującymi dom. W tym przypadku należy jednak pamiętać o umiarze. Zbyt frywolne podejście do tematu otwierania przestrzeni nie jest wskazane, gdyż każdy dom powinien zawierać wydzielone zakątki, które – w zależności od przydzielonych im funkcjonalności – będą stwarzać odpowiednie warunki do wypoczynku, pracy, spożywania posiłków czy przyjmowania gości.
2. Wkomponowanie w działkę
Na nic zda się nam projekt „nie współgrający” z działką, na której ma zostać postawiony dom. Dlatego tak istotne jest umiejętne wykorzystanie przestrzeni działki – wykorzystanie jej atutów i dostosowanie się do mankamentów, jakie posiada. Należy też pamiętać, iż wpływ na ostateczny kształt budynku wpływają również takie kwestie, jak np. miejscowy plan zagospodarowania terenu.
3. Układ funkcjonalny
Nie każdy duży dom jest funkcjonalny, jednocześnie nie każdy mały dom musi być niefunkcjonalny. Wszystko zależy od właściwego przygotowania projektu pod kątem funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń i rozwiązań. W tym przypadku bardzo istotna jest współpraca projektanta z Klientem, zdefiniowanie potrzeb i wymagań domowników, ich stylu życia czy wieku poszczególnych członków rodziny i ich wzajemnych relacji.
4. Energooszczędność, koszty eksploatacji, zdrowie
Odpowiednio dobrane technologie wespół z wysokiej jakości materiałami wykorzystanymi do ich wdrożenia mają olbrzymi wpływ na późniejsze koszty eksploatacji budynku, ale też na zdrowie zamieszkujących go domowników oraz środowisko.
5. Zaplecze gospodarcze
Dobry projekt powinien uwzględnić rozmieszczenie i funkcjonalność pomieszczeń gospodarczych, takich jak: spiżarnia, pralnia czy schowek na narzędzia ogrodnicze. Takie „zakulisowe” przestrzenie odgrywają bardzo istotną rolę, zdejmując z pomieszczeń bardziej eksponowanych sporo „ciężaru” funkcjonalnego (na przykład posiadanie pralni niweluje konieczność umieszczenia w łazience pralki, suszarki na pranie czy kosza na bieliznę).
Zostaw odpowiedź